کاربر گرامی لطفاٌ اخبار و عکسها و مطالب ارسالی خود را از طریق ایمیل سایت و یا شبکه اجتماعی تلگرام بصورت شخصی برای مدیر سایت ارسال نمایید. شماره همراه مدیر:09123073501

طرح جمع آوری و احیای نقشه های فرش قدیمی روستاهای بخش نوبران

امروزه با روی کار آمدن ماشین آلات صنعتی و مکانیزه شدن صنعت فرش بافی،فرشهای دستباف قدیمی و سنتی روستاهای ما به فراموشی سپرده شده و تقریبا دیگر نام و اثری از آن باقی نمانده و بافندگان امروزی به طرحها و نقشه های مدرن و نو  روی آورده اند.

یادش بخیر روزهایی که مادر و مادریزرگان ما دار قالی را در خانه علم کرده و با زنان همسایه مشغول بافت فرش اصیل و سنتی که طرح  و نقشه های آن دست به دست از نیاکانمان به آنها رسیده بود می شدند و حاصل زحمت آنها فرشی بود زیبا،ساده و بی آلایش که زینت بخش خانه های روستایی می شد.

فرشهای قدیمی و نقشه های سنتی روستاهای بخش نوبران جزیی از فرهنگ اصیل ساکنین این مناطق بوده و به جرات میتوان گفت که امروز جزء آثار تاریخی محسوب می گردد.

امروز در این پست قصد دارم با کمک هم ولایتی های عزیز،سامانیهای گرامی و کلیه اهالی محترم روستاهای بخش نوبران قدم مهم و موثری جهت جمع آوری و احیای نقشه های قدیمی فرش روستاهای بخش نوبران نموده و ضمن آشنا نمودن نسل جدید با این نقشه ها آن را در اختیار علاقه مندان و بافندگان قرار دهیم تا شاید با اینکار از به فراموشی سپرده شدن این آثار هنری جلوگیری نموده و تا حد امکان آن را احیا نماییم.

از کلیه کاربران گرامی  و مادران زحمت کشی که قبلا به بافت فرش در روستا مشغول بودند و یا تجربه ای در این کار دارند دعوت میشود اگر نقشه فرشهای قدیمی را در اختیار داشته و یا به آن دسترسی دارند تصویری از آن تهیه کرده و به ایمیل سایت ارسال کنند ضمنا اگر فرشهای کوچک و بزرگ و کلیم فرشهای بافته شده به توسط خودتان در حال حاظر موجود می باشد از روی آن عکس انداخته و به ایمیل سایت ارسال بفرمایید.

تصویر نقشه ها و فرشهای بافته شده شما با نام خودتان در سایت منتشر خواهد شد،از شما هنرمندان گرامی تقاضا می شود شناسنامه کامل فرش از جمله نام نقشه،سال بافت،نام بافندگان و ابعاد آن را را ضمیمه ایمیل نموده و برای ما ارسال نمایند.

امید است با این کار ضمن احیا نمودن نقشه های قدیمی و سنتی و زنده نگه داشتن نام فرش و کلیم فرش روستاهای بخش نوبران،یاد و خاطره مادران زحمتکش روستایمان را زنده کرده و با دیدن این آثار خاطرات گذشته را مرور کنیم.

برای آغاز،تصویر چند نمونه فرش قدیمی روستایی با طرحهای اصیل را تقدیم حضورتان میکنم و امیدوارم مورد توجه عزیزان بافنده و هنرمند قرار بگیرد.

Be Sociable, Share!

این پست را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

admin

کاربر گرامی با وارد کردن ایمیل خود و عضویت در خبرنامه،جدیدترین مطالب سایت را در ایمیل خود دریافت کنید

یک نظر برای این پست ارسال شده. شما نفر دوم باشید!

 • ن-احمدی گفت:

  باسلام و خسته نباشید.از توجه ویژه ی شما به صنایع دستی دیارمان تشکر میکنم.
  این فرشها با دستان باکفایت زنان و مردان هنرمند و بی ادعایی بافته می شد که گاهی فقط دغدغه امرارمعاش داشتند،بی آنکه از ارزش بی اندازه ی هنرخویش مطلع باشند.به ویژه اینکه بیشتر این طرحها به صورت ذهنی بافته می شد و مراحل
  ریسندگی و رنگرزی الیاف آن به صورت سنتی با گیاهان رنگزا در منازل انجام می شد و همین، دستبافته ها را به اثری منحصر به فرد تبدیل می کرد.
  باکمی تأمل درطرح فرشها ،به این نتیجه میرسیم که نقش مایه های مشترکی درآنها وجود دارد که
  باعث تمایز فرش شهرمان نسبت به شهرهای دیگر می شود و در عین حال تفاوتهایی در استفاده از رنگ و طرح وجوددارد که
  فرش یک روستا را از روستای دیگر متمایز میکند.
  کار پسندیده ی شما،ارج نهادن به هنر پیشینیان ماست که مجددا بابت آن از شما تشکر می کنم.

 • قوانین سایت :1-کاربر گرامی لطفا در هنگام نوشتن نظر از بکار بردن الفاظ زشت و رکیک خود داری کرده و نظرات خود را بصورت کلی بیان نموده و از ذکر نام افراد خودداری نمایید.2-از مجادله و بحث پرهیز کرده و مطلب خود را با رعایت ادب و احترام به شخص مقابل عنوان بفرمایید.3-هر گونه افترا،تهمت و اتهام نسبت به کاربر دیگر ضمن مغایرت با موازین شرع مقدس اسلام از طرف شاکی قابل پیگیری می باشد.4-بدیهی ست کاربران محترمی که قوانین ذکر شده را لحاظ نکرده و رعایت نکنند نظراتشان تایید و منتشر نخواهد شد.قبلا از همکاری و عنایت شما ممنون و سپاسگزارم.

  کاربر گرامی؛برای قرار دادن آواتار یا تصویر خود در بخش نظرات می بایستی به عضویت سایت درآمده سپس از قسمت تنظیمات پروفایل نسبت به این کاراقدام کنید.

  زمان انتشار ۶ مرداد, ۱۳۹۳ admin۱ دیدگاه 1,045 بازدید

  Free Google Page Rank