کاربر گرامی لطفاٌ اخبار و عکسها و مطالب ارسالی خود را از طریق ایمیل سایت و یا شبکه اجتماعی تلگرام بصورت شخصی برای مدیر سایت ارسال نمایید. شماره همراه مدیر:09123073501

بر افراشته شدن نام روستای سامان بر قله باشکوه دماوند

مطلع شدیم دوتن از ورزشکاران و اهالی محترم روستای سامان با فتح قله دماوند و به اهتزاز در آوردن نام روستای سامان در این قله همۀ ما و اهالی محترم روستای سامان شده و با این اقدام عشق و ارادت خود را نسبت به روستای زیبایمان سامان نشان دادند.

آقایان امیر شرافتی فرزند مرحوم شادروان احمد شرافتی و علی خدادادی فرزند حاج حسن خدادادی در صبح روز پنجشنبه مورخه ۱۶ شهریور ۱۳۹۶ تصمیم به صعود به قلۀ با شکوه دماوند گرفته و راس ساعت ۵:۳۵ از بارگاه سوم به سمت قله حرکت نموده و بعد از گذشت چهار ساعت و پنجاه دقیقه در ساعت ۱۰:۲۵ دقیقه موفق به فتح قله  گردیدند.

این دو بزرگوار به محض فتح قله نام روستای سامان را با عشق و افتخار بر افراشته و عکسهایی را تهیه نمودند که تقدیم حضور شما کاربران گرامی می گردد.

لازم به ذکر است آقای امیر شرافتی سالهاست که ورزش مفرح کوهنوردی را بصورت حرفه ای دنبال نموده و بارها این قله را فتح نموده است.

ضمن تقدیر و تشکر از آقایان شرافتی و خدادادی و آرزوی سلامتی و توفیقات روز افزون برای ایشان،در انتهای این پست اطلاعات مفیدی از کوه تاریخی دماوند را تقدیم حضور علاقه مندان میکنم.

اطلاعاتی مفید در مورد کوه دماوند:

دماوند اولین اثر ملی طبیعی ثبت شده در ایران کوهی منحصر به فرد می باشد. این کوه بلندترین کوه ایران ، بلندترین کوه آتشفشانی آسیا و بلندترین کوه مخروطی دنیا می باشد.
سال قبل از میلاد و در زمان آشوریان از دماوند با نام بیکنی در متون مختلف یاد شده و از آن زمان به بعد این کوه اسطوره ای برای ایرانیان همواره مقدس و مورد توجه بوده. در اوستا ، تورات و بسیاری دیگر از متون تاریخی به نام های مختلف از دماوند یاد شده. ویلیامز جکسن آمریکایی که در قرن نوزدهم میلادی در تهران بود می‌نویسد:

دماوند در اوستا «هوابرزئیتی» نامیده می‌شود و قریب ۶۰۰۰ متر از زمین سر برافراشته است. بسیاری از جهانگردان و افراد سرشناس مقیم ایران که از زمان قاجار به بعد وارد ایران شده اند به دماوند و ارتفاع های گوناگونی برای آن ذکر کرده اند از ۱۴۰۰۰ تا ۲۲۰۰۰ پا.
نخستین صعود مستند ایرانیان به قلۀ دماوند، درسال ۱۸۵۷ میلادی انجام شد که تیم سرهنگ محمد صادق‌ خان قاجار ارتفاع قله را ۶۶۱۳ ذرع تعیین کرد.(ارتفاع دماوند دقیقا چقدر است)

اگر منابع قدیمی تر را مطالعه کنید با ارتفاع ۵۶۷۱ متر روبرو می شوید. در سال ۱۹۶۶ میلادی فردی به نام آلن باخ بر اساس تصاویر ماهواره ای ارتفاع قله را ۵۶۷۰ متر اندازه گیری کرد که بعدها یک متر به آن افزوده شد و عدد ۵۶۷۱ متر وارد کتاب های درسی و بسیاری از منابع شد بطوریکه که این عدد در ذهن بسیاری از ایرانیان نقش بست . عددی که همچنان بر روی بسیاری از بنرها و یادبودهای روی قله برای دماوند بزرگ ذکر می شود.

پاینده باد ایران و آباد و سرافراز باد روستای عزیزمان سامان

Be Sociable, Share!

این پست را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید

admin

کاربر گرامی با وارد کردن ایمیل خود و عضویت در خبرنامه،جدیدترین مطالب سایت را در ایمیل خود دریافت کنید

هنوز نظری برای این مطلب ارسال نشده است.نفر اول شما باشید!

قوانین سایت :1-کاربر گرامی لطفا در هنگام نوشتن نظر از بکار بردن الفاظ زشت و رکیک خود داری کرده و نظرات خود را بصورت کلی بیان نموده و از ذکر نام افراد خودداری نمایید.2-از مجادله و بحث پرهیز کرده و مطلب خود را با رعایت ادب و احترام به شخص مقابل عنوان بفرمایید.3-هر گونه افترا،تهمت و اتهام نسبت به کاربر دیگر ضمن مغایرت با موازین شرع مقدس اسلام از طرف شاکی قابل پیگیری می باشد.4-بدیهی ست کاربران محترمی که قوانین ذکر شده را لحاظ نکرده و رعایت نکنند نظراتشان تایید و منتشر نخواهد شد.قبلا از همکاری و عنایت شما ممنون و سپاسگزارم.

کاربر گرامی؛برای قرار دادن آواتار یا تصویر خود در بخش نظرات می بایستی به عضویت سایت درآمده سپس از قسمت تنظیمات پروفایل نسبت به این کاراقدام کنید.

زمان انتشار ۲۲ شهریور, ۱۳۹۶ adminبدون دیدگاه 137 بازدید

Free Google Page Rank